5,995.00kr
Hatsan Proxima Vortex är en unik modell som kombinerar underspännarm med 10-skotts magasin, vilket ger en smidig och snabb skjutupplevelse. Konstruktionen ger hög precision och maximal effekt inom det licensfria segmentet.
Den ergonomiska tumhålskolven i trä ger ett stabilt grepp och bra kontroll vid skytte. Geväret är ambidextriöst och passar både höger- och vänsterskyttar. Truglo fiberoptiska riktmedel ger en tydlig siktbild i alla ljusförhållanden.
Quattro Trigger är ett justerbart tvåstegsavtryck som ger bättre kontroll och en renare avfyrning. För ökad komfort är vapnet utrustat med SAS (Shock Absorber System) som minskar rekyl och vibrationer.
Den moderna gasfjädern ger jämnare kraft, mindre vibrationer och längre livslängd jämfört med traditionella fjädersystem.
Den grövre kalibern ger tydlig träffbild och bra genomslag. I licensfritt utförande (10 J) är hastigheten lägre, men stabiliteten och träffmarkeringen är mycket god.
| Egenskap | Specifikation |
|---|---|
| Kaliber | 6,35 mm (.25) |
| Utgångshastighet | ca 127 m/s |
| Anslagsenergi | 10 J |
| Drivning | Gas Pistong |
| Mekanism | Underspännarm |
| Piplängd | 420 mm |
| Totallängd | 1153 mm |
| Vikt | 4250 g |
8,495.00kr Det ursprungliga priset var: 8,495.00kr.6,895.00krDet nuvarande priset är: 6,895.00kr.
I lager
3,495.00kr Det ursprungliga priset var: 3,495.00kr.2,995.00krDet nuvarande priset är: 2,995.00kr.
I lager
2,295.00kr Det ursprungliga priset var: 2,295.00kr.1,695.00krDet nuvarande priset är: 1,695.00kr.
8,495.00kr Det ursprungliga priset var: 8,495.00kr.6,895.00krDet nuvarande priset är: 6,895.00kr.
I lager
3,495.00kr Det ursprungliga priset var: 3,495.00kr.3,195.00krDet nuvarande priset är: 3,195.00kr.
I lager
3,495.00kr Det ursprungliga priset var: 3,495.00kr.2,995.00krDet nuvarande priset är: 2,995.00kr.
I lager
5,495.00kr Det ursprungliga priset var: 5,495.00kr.4,495.00krDet nuvarande priset är: 4,495.00kr.
Slut i lager